To hlavní k církevní pomoci Ukrajině na tomto webu: https://ukrajina.e-cirkev.cz/

Budeme rádi, když přispějete do sbírky věcí (především trvanlivých potravin), které členové ukrajinského sboru z našeho kostela pravidelně vozí svým strádajícím blízkým.

Dopis od vedení církve

Milé sestry, milí bratři ve staršovstvech,

předně bychom Vám chtěli poděkovat za Vaši připravenost přijmout ve sborových prostorách uprchlíky z Ukrajiny. Ke dnešnímu dni se přihlásilo celkem 160 sborových nabídek, což je obdivuhodné číslo. Vaše nabídky jsme prošli a prověřili připravenost. Bohužel se ukázalo, že zvláště nabídky rodin se měnily a mění a to až v 90% případů. Všechny kontakty, které svou okamžitou připravenost následně potvrdily, jsme již minulý týden zprostředkovali Správě uprchlických zařízení (SUZ) Ministerstva vnitra. Dispečink v případě potřeby oslovuje kontaktní osobu, kterou jste uvedli a zeptá se, zda je nabídka pořád aktuální, zda je sbor připraven přijmout uprchlíky právě teď atd. Podle našich informací již SUZ MV jednala o umístění uprchlíků se třemi sbory naší církve, ve dvou případech se ubytování podařilo zprostředkovat. Pro stát jsme solidním partnerem, kterého lze oslovit i o půlnoci a děkují nám. Státní kapacity však podle včerejšího vyjádření ministra vnitra ještě naplněné nejsou a stát dle sdělení našeho kontaktu v SUZ preferuje jednoznačně zaplňovat od největších (města dávají až tisíce lůžek). Děkujeme proto kontaktním osobám, že jsou na příjmu, dostane se na vás/nás zřejmě jen o něco později.

Nový web

V Ústřední církevní kanceláři jsme pro Vás společně připravili nový web, jehož prostřednictvím Vás budeme informovat o nejnovějším vývoji: https://ukrajina.e-cirkev.cz/. Na tomto webu naleznete aktuální informace o ubytování uprchlíků, základní právní informace, kontaktní osoby podle jednotlivých gescí a další materiály vč. modliteb, kázání či výtahu kvalitních zpravodajských profilů na twittru či facebooku. Prosíme, sledujte tento web, při drobných aktualizacích již e-maily posílat nebudeme, pouze bychom krátce upozornili na „velké“ novinky. Trvalá stránka bude proto, že konference cceinfo jako nástroj hromadné korespondence padá lidem velmi často do spamů.

Jak dál?

Podle informací ze SUZ MV v příštích dnech vzniknou ve všech krajích i v hl. m. Praze Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU), která od SUZ MV převezmou kontaktní údaje na sbory, které se přihlásily na výzvu synodní rady. Pokud budete mít stát zájem umístit do Vašeho sboru uprchlíky, osloví Vás přímo. Nikam tudíž nevolejte, čekejte. Sbory mají samozřejmě nadále možnost přijímat uprchlíky i bez zprostředkování ze strany státu. Ubytování je vždy v odpovědnosti daného sboru, podle nejnovějších informací stát nebude dobrovolníkům (vč. sborů) na ubytování přispívat. Přesto budeme na jednání na úrovni státu sledovat, zda je toto možné a případně vás informovat o změnách.

Pokud ubytování uprchlíků již nebude ve Vašich silách, můžete je převézt do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, kde se o ně stát postará.

Bohužel došlo k roztržení pytle s organizacemi a dobrovolnými skupinami, které v těchto dnech volají a domlouvají napřímo ubytování ve sborech. Za takové přijetí nejsme schopni převzít žádnou zodpovědnost. Preferujeme zcela zásadně jeden systém, který jsme nastavili se SUZ, tedy vyčkat na kontakt od nich, byť se k vám uprchlíci nedostanou ihned. Je plně na sborech, které lidi přijmou. Stejně tak mohou sbory organizovat jakoukoliv činnost po své vlastní ose – dovoz lidí, ošacení, spolupráce se samosprávami na místní úrovni apod.

Sbory, které by se ještě rády přihlásily, tak mohou učinit zdeMy kontakt předáme KACPU s tím, že jsme „prověřená“ organizace. To je určitě významná výhoda

Předposlední zmínka se týká financování: je plně v kompetenci staršovstev využít sborové sbírky pro hrazení nákladů spojených s ubytováním uprchlíků.

Poslední zmínka je, že ode dneška se obracejte se všemi dotazy ohledně ubytování ve sborech na Moniku Voženílkovou, ideálně na mailu ukrajina@e-cirkev.cz, 724334524. Já se s vámi z roviny infolinky vracím k práci koordinační.

A moc všem díky, církev je fakt neuvěřitelná síla…

Děkuji vám za celý náš tým,

Martin Balcar

Více o nás a Ukrajině